Polskie wzornictwo w drodze na światowe salony

Polska jest czołowym eksporterem artykułów wyposażenia wnętrz na rynki zachodnie. Z badań GUS wynika, że w I kwartale 2015 roku eksport towarów z Polski osiągnął wartość blisko 42,5 mld euro i był wyższy niż przed rokiem o 5,2 proc. Mimo to, krajowe marki nie podbijają serc zachodnich konsumentów.

Niestety polskie wyroby eksportowe produkowane są głównie według wzorów i na zlecenie zagranicznych koncernów. Nie istnieją w świadomości zachodnich użytkowników, co niestety powoduje, że ich cena jest niska w stosunku do produktów znanych producentów. Polskie wzornictwo jest anonimowe zagranicą, nie funkcjonuje pod własną marką, tylko dużych firm z branży wyposażenia wnętrz tj. np. Ikea - mówi Piotr Buchalski, współtwórca firmy Creative Craft, specjalizującej się we wzornictwie przemysłowym i przeprowadzaniu audytów wzorniczych.

Według opinii ekspertów z branży wyposażenia wnętrz, przychody polskich producentów mogłyby znacząco wzrosnąć gdyby ich oferta wyróżniała się w świecie niepowtarzalnym designem. Polscy producenci zbyt małą wagę przywiązują do unikatowego wzornictwa. Często naśladują, czy wręcz kopiują zachodnie produkty, przez co nie wyróżniają się niczym szczególnym, zarówno w Polsce, a tym bardziej zagranicą. Przedsiębiorcy nie dostrzegają korzyści płynących z promowania własnych, niepowtarzalnych kolekcji. Tymczasem o sukcesie decyduje znana marka, design i innowacje - mówi Piotr Buchalski.

Obecną sytuację i wizerunek polskiego wzornictwa przemysłowego ma zmienić dofinansowanie z Unii Europejskiej o nazwie "Wzór na konkurencję" działanie 1.4 Program Polska Wschodnia. Polska ma iść za przykładem państw Europy Zachodniej, gdzie przemysł kreatywny rozwija się bardzo dynamicznie. W najbliższych latach designerzy projektujący w różnych branżach mają opracować i wprowadzić na rynek produkty, łączące w sobie oryginalny wygląd i innowacyjność, zaprojektowane w oparciu o potrzeby przyszłych użytkowników. Wsparcie Unii Europejskiej w tym zakresie daje ogromną szansę na podniesienie jakości wzorniczej produktów i wypromowanie rodzimych kolekcji zarówno w kraju, jak i za granicą. Oryginalne i rozpoznawalne wzornictwo bardzo korzystnie wpłynie na konkurencyjność polskich firm? mówi Piotr Buchalski.

Z programu "Wzór na konkurencję" będą mogły skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa różnych branż z pięciu województw Polski Wschodniej tj. lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Na działanie zostało przeznaczone ponad 140 milionów euro. Program został podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap to audyt wzorniczy przeprowadzany przez zewnętrzną firmę projektową, który zweryfikuje pozycję rynkową przedsiębiorstwa, jego otoczenie, aktualnie stosowaną technologię produkcji, strukturę organizacyjną, strategię marketingową, a także potrzeby i potencjał w zakresie rozwoju wzornictwa. W tej części zostanie również przygotowana strategia wzornicza. Na zlecenie audytu firma otrzyma 100 tys. złotych, przy czym o szansach na otrzymanie dotacji decydować będą przede wszystkim kompetencje i wiedza firmy przeprowadzającej audyt. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać sprawdzoną firmę doradczą, która rzetelnie i profesjonalnie przygotuje dokumentację konkursową.
Celem drugiego etapu będzie wdrożenie nowych produktów na rynek i ich promocja na co przewidziano do 3 milionów złotych dla każdej z firm.

Realizacja programu Wzór na Konkurencję rozpocznie się na przełomie lipca/sierpnia br.

Komentarze wyłączone.