Magiczna “Taika” – wzór z baśniowego świata trolli

Magiczny wzór, rodem z baśni. Kto jest twórcą wzornictwa rodem ze świata trolli? 

Taki wzór mógł stworzyć tylko skandynawski wizjoner Klaus Haapaniemi. Wzór "Taika" stworzony w 2007 r. , zdobywa kolejnych fanów. Sukces zapewne tkwi w magicznych, niezwykłych projektach, inspirowanych bajkami skandynawskimi, w tym fascynacją folklorem, zarówno fińskim, jak i słowiańskim.

Kilka słów o baśniowej kolekcji "Taika".

Przybywa fanów ciekawego designu. Zafascynowanie taką formą ma tysiące odbiorców na całym świecie. Projekt "Taika" zamawiany jest przez wielu miłośników niepowtarzalnego, unikatowego wzornictwa, gdzie w centrum uwagi znajdują się pająki, gigantyczne żaby, sowy, wszystko rodem z baśni, nasyconej barokowym "horro vacui".

A zatem co czyni go tak popularnym?

Z pewnością unikatowość, niepowtarzalność, autentyczność. Samo słowo "taika" oznacza z fińskiego magia. Dlatego sam Klaus Haapaniemi, mówi o sobie "Wierzę w magię. To ona pozwala mi się oderwać od codzienności". Projektując magiczne, oderwane od rzeczywistości wzory, mówi wyraźnie. "Robię, to co lubię i dobrze się przy tym bawię". 

Takich osób, które podobnie, jak sam projektant potrzebuje w życiu codziennym odrobiny magii jest z pewnością wielu. Dlatego jego wzory cieszą się takim dużym zainteresowaniem. Magiczna, baśniowa rzeczywistość, która pojawia się jako przewodni motyw na filiżankach, talerzach, a nawet poduszkach pokazuje, że włączenie nowych pomysłów czy materiałów czyni wzornictwo przemysłowe ciekawszym, ale i bardziej wszechstronnym. Należy dodać, że naczynia zaprojektowane w kolekcji "Taika" są wykonane z wysokiej jakości porcelany, można je myć w zmywarce, wkładać do kuchenki mikrofalowej, piekarnika oraz zamrażalnika.

Czarodziejskie wzornictwo.

Od chwili wprowadzenia na rynek w roku 2007 "Taika" stała się jedną z najbardziej cenionych kolekcji firmy Iittala. Kształty, których autorem jest profesor Heikki Orvola dostarczyły solidnego materiału do stworzenia wyjątkowych ilustracji autorstwa Klausa Haapaniemi. Sama firma Iittala, dla której projektuje Klasu Haapaniemi, powstała w 1981 r., odzwierciedlając skandynawski styl, w którym oprócz inspirującego świata kolorów, półcieni i bohaterów zaczerpniętych z baśni, dominuje elegancja i piękno.

Niezwykłe, dekoracyjne wzornictwo "Taika" dostępne jest w 3 wersjach kolorystycznych - doskonale się uzupełniających, jak i prezentujących razem. Wzór opowiada pewną zaczarowaną historii, zaś w swych detalach odkrywa elementy bajkowej krainy. Projektant inspirację czerpał z, bliskich również polskim dzieciom (lub tym którzy byli dziećmi 20 i więcej lat temu), z baśni słowiańskich, z Rosji oraz krajów wschodniej Europy. Specyficzny styl odręcznej kreski, wyraźny w animowanych bajkach tamtego okresu, jest podstawą ilustracji serii Taika.
W nowych elementach kolekcji "Taika" dominują nie tylko motywy z baśni, ale i linie geometryczne. Sposób w jaki wzór zostaje naniesiony na powierzchnię nadaje serii poczucia lekkości. "Dla mnie to kształt determinuje w jaki sposób dany wzór jest użyty," mówi Haapaniemi. "Inspirowałem się stylem Art Nouveau, w którym wzór zderza się, w sposób kontrolowany, z kształtem naczynia."

Projekty Klausa Haapaniemiego to kamień milowy w designie użytkowym.

Zaprojektował wzornictwo, które odpowiada na potrzeby różnych kultur kulinarnych. Jest wśród nich miseczka na dipy, porcelanowa łyżka, miska do potraw oraz dwa głębokie talerze. Taika rozwija się także w stronę wzorów będących elementami wyposażenia wnętrz. Sowa wylądowała na poszewce, na poduszkę z wełny merynosowej i nabrała odrobinę więcej luzu niż prezentowała zasiadając na naczyniach.

Projekty również zaprojektowane przez Klausa Haapaniemi, to naturalne rozwinięcie kolekcji "Taika". "To było dość oczywiste, że wzór zostanie wygrawerowany," mówi Klaus Haapaniemi. Jest to nowoczesna szklanka wywodząca się jednak z tradycji; ostatecznie grawerowanie to bardzo tradycyjna technika dekoracji szkła. To dość naturalne dla tej właśnie kolekcji, by kontynuować ją w rytmie tej opowieści. Wzory serii Taika łatwo można zastosować w różnych produktach, dzięki temu zyskują rangę uniwersalnych, a jednocześnie bajkowych, wciągających w sentymentalną podróż do odległej krainy baśni i legend.  

autor: Aneta Nagler

Komentarze wyłączone.