Fotel RM 58, czyli eksportowy produkt “Made in Poland”

Kultowe krzesło Modzelewskiego, czyli jak zbudować sztukę użytkową.

Roman Modzelewski to ikona w świecie designu użytkowego i sztuk interdyscyplinarnych. Od początku, czyli od 1945 r. związany z Łódzką Akademią Sztuk Pięknych, projektował zgodnie z zasadą tworzenia sztuki użytkowej. Mówił, że dobry wzór jest wtedy, kiedy jest postrzegany jako uniwersalny, zarówno tu i teraz , jak i za kilkanaście lat. Fotel RM 58 projektu Romana Modzelewskiego wykonany został z laminatu poliestrowo-szklanego był jednym z pierwszych w Polsce oraz na świecie siedzisk stworzonych z tego materiału. Obok klasycznej lakierowanej wersji, fotel oferowany był także w wersji matowej.

Mamy jednak rok 1958. Nikt w Polsce, ani na świecie nie tworzy foteli wg takiej techniki.
Nie tylko wzór staje się nowością. Największe zaciekawienie budzi technologia z jakiej jest wykonany. Projekt Modzelewskiego jest pierwszy i oczywiście na początku jego projekt nie wzbudza entuzjazmu. Do czasu????

Początkowy brak zainteresowania ulega zmianie nagle w roku 1962. A to za sprawą słynnego francuskiego architekta, malarza i czołowego przedstawiciela modernistycznego stylu międzynarodowego. Le Corbusier, który docenia innowacyjny kształt fotela, zaprojektowanego przez Modzelewskiego, postanawia wprowadzić wzór na francuskie salony. Jest to przełom, dotychczas polskie wzornictwo nie było nikomu znane. Projekt Romana Modzelewskiego stał się ikoną wzornictwa użytkowego.
Dotychczas pokazywany w muzeach, doczekał się w XXI wieku swojego drugiego życia.

Rok 2011 to powrót kultowego krzesła RM 58. Projekt z lat 60. zostaje wykorzystany przez młodą polską firmę VZÓR, założoną przez Jakuba Sobiepanka, absolwenta warszawskiej ASP. Marka, która została wyprodukowana według oryginalnego wzoru w 2011 roku, rozpoczęła swoją działalność od wskrzeszenia kultowego polskiego fotela autorstwa Romana Modzelewskiego. Dotychczas fani tego wyjątkowego designu mogli oglądać jedynie projekt słynnego modelu RM58, teraz mają szansę go kupić. Wprawdzie cena fotela jest wysoka, ale czym jest kilka tysięcy za unikatowy, designerski model zaprojektowany przez samego Modzelewskiego.

O tym, że pomysł firmy VZÓR był strzałem w dziesiątkę, świadczy światowa kariera reedycji fotela wg wzoru Modzelewskiego. Fotel miał swój drugi debiut w Victoria & Albert Museum w Londynie na wystawie ?Cold War Modern: Design 1845-1970?.

W czym tkwi zatem unikatowość fotela Modzelewskiego.
Nie chodzi tylko o innowacyjną technologię, która w latach 60. była przełomem. Laminat poliestrowo- szklany nie był stosowany do tworzenia użytkowych projektów. Był z pewnością unikatowym zastosowaniem. Sukces projektu fotela RM 58, wynikał z doskonałego wzoru. Opracowany samodzielnie przez Romana Modzelewskiego, zaskakiwał zarówno w latach 60., jak i dziś, nie tylko nowatorstwem zastosowanej technologii, ale i niezwykłą w pełni domkniętą organiczną formą.

Rok temu obchodziliśmy stulecie narodzin wielkiego Romana Modzelewskiego. Projektant swoimi pracami pokazał, że rzeczy wykonane z pasją i pełnym oddaniem nie starzeją się, a poświęcenie i serce włożone w sam proces powstawania przynosi chwałę. Dziś projekt "Made in Poland" jest doskonałym przykładem kultowego, polskiego wzornictwa.

autor: Aneta Nagler

Komentarze wyłączone.