Ekscentryczny, Niepokorny, Lider zmian. O kim mowa?

Mówi się o nim, że jest Liderem zmian. Sam o sobie mówi "Nie interesują mnie tylko produkty, chcę zmienić cały świat designu".

Projekty Marcela Wandersa z pewnością nie należą do prostych i "nudnych". Sam projektant słynie z ekscentryzmu i z bogatych, niepowtarzalnych projektów, inspirowanych sztuką kiczu.

Mówi, że ceni rzeczy piękne, nawiązuje do antycznych, bogatych linii. Nie oznacza to wcale, że jest na ty z historią designu. Twierdzi, że kicz jest bardziej interesujący od designu. Tworzy projekty posiadające taką siłę oddziaływania jak kompozycje Beethovena, przy czym nie zamierza projektować przez następne 20 lat.

W ocenie innych projektantów, jest ekscentrycznym człowiekiem o zadziwiającym talencie do tworzenia własnego, unikalnego kodu wizualnego, nawiązującego do barokowego antyku, który przez wielu odbierany jest jako kiczowaty. A sam o sobie mówi, że jest szczęściarzem, bo wykonuje zawód, który jest jednocześnie jego największą pasją. "Budzę się rano, biorę ołówek, robię szkice i za to mi płacą". 46 - letni holenderski projektant od lat uwodzi zmysłowymi projektami.

Projekty Marcela Wandersa
Z pewnością nie należy do nudnych projektantów. Wyrzucony z prestiżowej Design Academy Eindhoven (powiedział kiedyś "Myśleli, że nie mam talentu"), ukończył uczelnię w Arnhem. Marcel Wanders ewidentnie nie należy do najpokorniejszych projektantów, bez wątpienia jednak jest jednym z najbardziej wpływowych. Magazyn "Business Week" wybrał go jednym z 25 Europejczyków określonych tytułem Lidera zmian (Leaders of change). Prowadzi studio pod własnym nazwiskiem, zatrudnia pięćdziesięciu designerów z całego świata i ma na swoim koncie już ponad 1700 realizacji: od mebli przez projekty wnętrz po identyfikacje wizualne marek. Ponadto Wanders jest współzałożycielem i dyrektorem artystycznym jednej z najbardziej wyrazistych marek na rynku meblarskim - Moooi, a na tym lista jego osiągnięć się nie kończy.

Sukces, jaki już osiągnął, jest wypadkową ciężkiej pracy i umiejętności identyfikowania ludzkich potrzeb. Wanders stara się, aby wszystkie jego projekty służyły ludziom i upiększały ich otoczenie, a nie stanowiły jedynie zaspokojenia ambicji projektanta. Dlatego przeciwstawia się ślepemu podążaniu za nowościami, któremu poddało się współczesne wzornictwo. "Chcę żeby ludzie ekscytowali się moimi projektami. Pragnę, by wprawiały ich w dobry nastrój i ożywiały".

autor: Aneta Nagler

Komentarze wyłączone.